Medytujący, niezależne od wieku, przeważnie mają trudności ze składaniem samym sobie przyjaznych życzeń.

Również trudne a czasem nawet niemożliwe dla medytujących w każdym wieku bywa przesyłanie dobrych życzeń komuś, kto źle ich traktuje. Doktor Trudy Goodman, założycielka i główna nauczycielka InsightLA, proponuje innowacyjny sposób przeformułowania kolejnego ćwiczenia – Przyjazne życzenia dla kłopotliwych osób – dla dzieci, które mają z nim problemy. Kiedy dzieci zrozumieją, że przesyłanie przyjaznych życzeń ma dobroczynny skutek dla ich samych, a nie dla kłopotliwej osoby, wówczas życzenia te mogą im posłużyć, jako prosta, ale wyzywająca metoda pozbywania się przykrych uczuć, takich jak bezradność, złość lub frustracja. Inny sposób przeformułowania zabawy, proponowany dzieciom przez Goodman, polega na uświadomieniu sobie, że źle odbierana osoba będzie prawdopodobnie lepsza, jeżeli poczuje się szczęśliwsza i bardziej pewna siebie. Przyjazne życzenia dla kłopotliwych osób nie zachęcą dzieci do zmiany emocjonalnego nastawienia wobec kogoś ani do polubienia osoby nielubianej. Co równie ważne, zabawa ta nie sugeruje, że jej uczestnicy staną się lepszymi ludźmi, jeśli spędzą czas z osobą, z którą mają kiepski kontakt.

Rozmowy po zabawach rozwijających życzliwość to doskonale okazje, by przypominać dzieciom, że rozsądnie jest omijać kłopotliwe osoby, zwłaszcza nieżyczliwe lub dokonujące wyborów, które nie służą ich własnemu dobru ani dobru innych.

Prowadząc Przyjazne życzenia dla kłopotliwych osób, należy pamiętać o kilku rzeczach. Z praktycznego punktu widzenia rozróżnienie między życzeniem komuś dobrze a lubieniem go przekracza możliwości rozwojowe małych dzieci. Zachęcaj młodzież i starsze dzieci, by wybrały osobę, która je wkurza lub działa im na nerwy, ale taką, wobec której ich negatywne uczucia są bardzo silne. I przypominaj dzieciom, że bywa tak, iż najbardziej denerwują i drażnią nas osoby, które najmocniej kochamy. Taka wskazówka może pomóc dzieciom, którym na nerwy działa ich rodzeństwo.

Przyjazne życzenia dla kłopotliwych osób

Myślimy o osobie, którą uważamy za kłopotliwą, i dobrze jej życzymy.

Umiejętności życiowe: przeformułowanie, troskliwość, łączność

Grupy wiekowe: starsze dzieci, nastolatki

Prowadzenie zabawy

1. Połóżcie się lub usiądźcie w wygodnej pozycji i zamknijcie oczy.

2. Przywołajcie w myślach wizerunek osoby, z którą macie trudny kontakt, ale której chcielibyście dobrze życzyć.

3. Wyobraźcie sobie, że czujecie się szczęśliwi. Jesteście uśmiechnięci, radośni, dobrze się bawicie. Nie martwicie się, jeśli w tej chwili nie jesteście szczęśliwi. Po prostu wyobraźcie sobie, że śmiejecie się, spotykacie się z przyjaciółmi lub robicie coś co uwielbiacie.

4. Następnie swoimi słowami powiedzcie coś takiego: „Chciałbym być szczęśliwy. Chcę być zdrowy i silny. Życzę sobie wiele miłości, zadowolenia i spokoju”.

5. Teraz wyobraźcie sobie, że to ciepłe uczucie rośnie, kiedy zwracacie na nie uwagę. Rodzi się ono w pobliżu serca, a gdy po cichu składacie samym sobie przyjazne życzenia, ciepłe uczucie dociera aż do palców dłoni i stóp, do twarzy i do czubka głowy. Wyobraźcie sobie, że ma ono kolor. Widzicie, jak ten kolor płynie z waszego serca, poprzez ciało, po czym wydostaje się na zewnątrz, do otoczenia.

6. Znów wywołajcie w myślach wizerunek kłopotliwej osoby, której chcecie dobrze życzyć. Pamiętajcie, że nie musicie zmieniać swoich uczuć wobec tej osoby. Własnymi słowami powiedzcie cicho coś w tym rodzaju: „Chciałbym, żebyś był zdrowy i zadowolony. Życzę ci poczucia bezpieczeństwa i spokoju”. Wymyślcie słowami życzenia, które możecie wypowiedzieć bez skrępowania, i powtórzcie je po cichu.

7. Teraz otwórzcie oczy. Jeśli leżycie, to powoli usiądzie. Weźcie głęboki oddech i obserwujcie, jak się czujecie.

8. Tematy rozmowy: Jak się czuliście przed złożeniem przyjaznych życzeń? Czy ta czynność była łatwa, czy trudna? Jak się czuliście po przesłaniu kłopotliwej osobie przyjaznych życzeń? Czy zmienił się wasz sposób widzenia tej osoby?

źródło: Susan Kaiser Grenlandii, Zabawa w uważność… 2017

#arkusze #autyzm #BożeNarodzenie #ciekawostki #czytanie #edukacja #ekologia #emocje #empatia #integracja #jesień #kolorowanie #kolory #kreatywność #lato #lekcja #logiczne #logopedia #matematyka #mindfulness #mózg #parenting #percepcja #przedszkole #przyroda #psychologia #rewalidacja #rozwój #scenariusz #scenariusze #sensoryka #szkoła #terapia #toksyczni #uwaga #uważność #wiosna #WWRD #zabawa #zabawy #zajęcia #zajęciaspecjalistyczne #zwierzęta #ćwiczenia #żłobek


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: