Nie znam nikogo, kto nie lubi muzyki. Nie ma znaczenia, czy skupiamy się na piosenkach dziecięcych, radiowych hitach, operowych ariach, czy ostrym rocku. Każdy czegoś słucha.

Rytmika określa całokształt zjawisk dotyczących przebiegu utworu. Wyznacza miary czasu i kształtuje charakter muzyki przy pomocy regularnie powtarzających się dźwięków. Są utwory, które łagodzą ból, regulują nasz oddech, wyrównują tętno i rozluźniają mięśnie. Co za tym idzie? Stajemy się spokojniejsi, łatwiej nam się skupić, a w niektórych przypadkach poprawia nam się humor.

Odpowiednie wykorzystanie dźwięków, melodii i utworów w połączeniu z tańcem, malowaniem, bieganiem, klaskaniem do rytmu, czy śpiewaniem pozytywnie zmienia nasze samopoczucie. Takie aktywności przeprowadzane z wykorzystaniem dzieł klasycznych twórców służą zapamiętywaniu, rozwijaniu słuchu, kreatywności oraz zdolności językowych, a przy okazji są świetną zabawą.

Zaufaj Muzyce

Poproś kogoś dorosłego lub samodzielnie wybierz i włącz któryś z proponowanych utworów. Przyjmij wygodną dla siebie pozycję i zamknij oczy. Skup się na dźwiękach i na tym, jak zachowuje się twoje ciało podczas konkretnych utworów. Na koniec możesz zapisać swoje myśli na kartce, dzięki czemu będziesz wiedział/a, które dzieło włączyć przed snem, które po powrocie do domu ze szkoły, a które pomoże ci szybko posprzątać twój pokój.

Ludwig Van Beethoven, V Symfonia C-Moll, Cz. 1
OddechCiałoEmocje
⬜︎ Spowalnia
⬜︎ Przyspiesza
⬜︎ Spina się
⬜︎ Rozluźnia się
⬜︎ ……………
⬜︎ ……………
Jakie obrazy podsuwa twój umysł podczas słuchania?


Wskazane ćwiczenie polecamy wykonać z następującymi utworami:

  • Edward Grieg, I suita pt. Peer Gynt, cz. pt. W grocie króla gór.
  • Claude Debussy, Światło Księżyca.
  • Fryderyk Chopin, Nokturn c-moll op. 48 nr 1.
  • Wolfgang Amadeusz Mozart, Eine kleine Nachtmusik, cz. 1 – Allegro.

autor: Julia Kwaśny

źródło: Małe Charaktery, numer: 4/2023


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: