Złość

Złość jest uczuciem, na pojawienie się którego nie mamy wpływu. I tak jak radość, smutek, czy żal wynika z danej sytuacji, sama w sobie nie jest ani zła, ani dobra. Ważne jest natomiast jak wykorzystamy to uczucie, by nikogo nie skrzywdzić.

Na kogo się złoszczę?


Pomyśl o różnych osobach ze swojego życia. Niektóre z nich widujesz niemalże codziennie, na przykład członków swojej rodziny, kolegów i koleżanki albo nauczycieli w szkole. Oprócz nich w twoim życiu są również inne ważne osoby, z którymi widzisz się rzadziej, takie jak krewni i znajomi, którzy mieszkają gdzieś daleko.


Wszystkim nam zależy na tym, żeby mieć dobre relacje z ludźmi z naszego najbliższego otoczenia. Chcemy, żeby byli szczęśliwi, spokojni, zdrowi i bezpieczni. Kiedy jednak złość wymyka się nam spod kontroli, zdarza nam się mówić przykre albo straszne rzeczy, które budzą strach, gniew albo niechęć w naszych bliskich.


Z niektórymi osobami szczególnie trudno jest się dogadać, na przykład dlatego, że są dla nas nieuprzejme albo mówią rzeczy, które ranią nasze uczucia. Choć wolelibyśmy nie mieć z nimi za często do czynienia, nie jesteśmy w stanie nic zrobić, ponieważ należą do
naszej rodziny albo chodzą z nami do szkoły. Czasami jesteśmy dla nich niemili i wcale nie jest nam głupio z tego powodu, ponieważ one również sprawiają nam przykrość albo budzą w nas złość. Jednak później często sobie uświadamiamy, że bycie niemiłym niczego nie rozwiązuje i wcale nam nie pomaga.

Ćwiczenie 1. Wiedzieć, co czuję; wiedzieć, co mówię

Trudne uczucia często pojawiają się wtedy, gdy nie dostajemy czegoś, na czym nam zależy. Oto przykład: kiedy ktoś często nam przerywa podczas wypowiedzi, możemy poczuć się zdenerwowani, ponieważ chcemy współpracy i uwagi.

Jeżeli twój młodszy brat albo siostra zabiera twoje zabawki bez pytania, możesz poczuć złość, bo chcesz mieć kontrolę nad swoimi rzeczami. Możesz również pragnąć wsparcia od swoich rodziców i oczekiwać od nich, żeby pomogli twojemu rodzeństwu to zrozumieć.

Umiejętne nazywanie swoich uczuć i pragnień wymaga praktyki. Jednak ta wiedza bardzo pomoże tobie i twojej rodzinie, ponieważ jeśli umiesz trafnie rozpoznawać swoje uczucia, możesz informować o nich otoczenie i uzyskać pomoc, dzięki której twoja sytuacja się poprawi.

Z pomocą dorosłego przypomnij sobie jakieś trzy wydarzenia, które wzbudziły w tobie trudne uczucia.

Z pomocą dorosłego przypomnij sobie jakieś trzy wydarzenia, które wzbudziły w tobie trudne uczucia. To wcale nie musi być nic wielkiego. Mogą to być drobne sytuacje, które szybko popadły w zapomnienie.
Jeśli chcesz, możesz poprosić dorosłego, żeby opowiedział ci o swoich trudnych chwilach. Przekonasz się, że wszyscy mamy ten sam problem!

A potem spróbuj nazwać emocję, którą poczułeś/poczułaś. Możesz skorzystać z listy uczuć albo podać własną odpowiedź. Napisz, co według ciebie mogłoby wtedy sprawić, żebyś poczuł/poczuła się lepiej. Możesz wybrać odpowiedź z listy potrzeb i pragnień albo podać własną.

LISTA UCZUĆ
Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: