24 maja obchodzimy Dzień Ślimaka.
Cele główne:
wzbogacenie wiedzy na temat ekosystemu – łąka
wdrażanie do przestrzegania zasad bezpieczeństwa podczas zabaw ruchowych
Cele operacyjne:
Dziecko:
zna wygląd ślimaka oraz jego zwyczaje,
kojarzy fakty i rozwiązuje zagadki dotyczące zwierząt i owadów, żyjących na łące
posługuje się pojęciami : nad , pod, obok, na, między
odpowiada na pytania dotyczące rymowanki,
śpiewa i ilustruje ruchem treść piosenki
wykonuje pracę techniczną według instrukcji
Pomoce:
kwiaty z napisanymi tekstami zagadek, wycięte z kolorowego kartonu sylwety: motyla, biedronki, pszczoły, bociana, żaby, mrówki, ślimaka, ilustracje przedstawiające różne ślimaki , żywe ślimaki , kartonowe paski i kółka, klej, kredki.
Łąka
Łąka to zbiorowisko roślinne składające się z głównie z traw, bylin i innych roślin zielnych. Na łąkach spotyka się liczne gatunki zwierząt, a wśród nich przede wszystkim liczne bezkręgowce. Do bezkręgowców należą właśnie ślimaki. Wśród owadów należy wymienić pasikoniki i grające wieczorami świerszcze. Są także motyle, mrówki, trzmiele oraz wiele różnych pająków. Żyją tu także płazy (np. żaba trawna i ropuchy) oraz gady – węże i jaszczurki. Na łąkach gnieżdżą się kuropatwy i przepiórki, a pożywienia szukają trznadle, szczygły i myszołowy. Na łąkach można też spotkać niewielkie ssaki: myszy, krety i zające.
Przebieg zajęć:
1. Piosenka na powitanie „Wszyscy są, witam was…”.
Dzieci wspólnie z nauczycielką śpiewają piosenkę, wykonując określone ruchy i gesty.
2. Zagadki słowno – obrazkowe dotyczące mieszkańców łąki.
Dzieci losują kwiat, a nauczycielka czyta zagadkę. Dzieci podają odpowiedź, a następnie odnajdują rozwiązanie na ilustracji. Wybrany obrazek umieszczają na tablicy w miejscu wskazanym przez nauczycielkę.
3. Prezentacja ślimaka.
Nauczycielka pokazuje dzieciom pojemnik ze ślimakiem. Dzieci obserwują, wymieniają się spostrzeżeniami, dzielą się posiadaną wiedzą. Następnie wyjmuje ślimaka i kładzie na kartonie. Dzieci w milczeniu obserwują, poznają wygląd, zachowanie ślimaka. Później zauważone cechy odnajdują na ilustracjach ślimaków zawieszonych na tablicy. Nauczycielka uzupełnia wiedzę dzieci ciekawostkami z książki „Tajemnice zwierząt”
4. Zabawa w formie opowieści ruchowej „Ślimaki na łące”.
Nauczycielka mówi:
”Teraz zamienimy się w ślimaki. Ślimaki mieszkaj a na łące. Rano, gdy słońce jeszcze spało, spały także w swoich muszelkach ślimaki. Wschodzi słońce, ciepłe promienie ogrzewają mieszkania ślimaków i je budzą. Ślimaki wystawiają swoje różki, to są ich oczy (dzieci wznoszą do góry ramiona ze ściśniętymi pięściami i obracają nimi w różne strony). Ślimaki są głodne wyruszają w poszukiwaniu soczystej trawy (dzieci wolno poruszają się w różnych kierunkach). Ślimaki jedzą młode źdźbła trawy (skłony i wyprost tułowia). Zbliża się niebezpieczeństwo, nadchodzi bocian, ślimaki chowają się w swoich skorupkach. Bocian odleciał, ślimaki idą dalej, poszukując młodej zielonej trawy. Nadszedł wieczór. Ślimaki zasypiają w swoich muszelkach (dzieci zwijają się w kłębek).”
5. Piosenka „W trawie w czasie deszczu”
Nauczycielka śpiewa piosenkę, dzieci słuchają w skupieniu, próbują zapamiętać tekst.
W trawie w czasie deszczu – piosenka z pokazywaniem
„W trawie w czasie deszczu
chrapie ślimak zły.
Ślimaku pokaż rogi,
dam ci sera na pierogi.
Nie pokażę rogów,
bo nakapie mi na lewy róg i prawy.
Nie, nie wyjdę z mojej trawy”.
6. Rozmowa na temat treści piosenki:
Nauczycielka zadaje pytania, dzieci odpowiadają:
– kto chrapał w trawie ?
– jaki był ślimak ?
– co miał pokazać ślimak ?
– czy ślimak zgodził się pokazać rogi ?
– dlaczego ślimak nie chciał pokazać rogów ?
7. Ilustracja ruchowa piosenki „W trawie w czasie deszczu”.
Dzieci wspólnie z nauczycielką śpiewają piosenkę, naśladując ruchy i gesty.
8. Praca techniczna „Kolorowe ślimaki”
Nauczycielka pokazuje dzieciom elementy potrzebne do wykonania pracy i podaje instrukcję wykonania. Dzieci na wyciętych kartonowych kółkach malują „buźki” ślimakom, zwijają muszlę z kartonowych pasków, a następnie sklejają gotowe elementy. Prezentują swoje prace kolegom, nadają imiona ślimakom, bawią się w grupach według własnego pomysłu.
autor: Urszula Taborska