Scenariusz ma na celu wsparcie integracji zespołów klasowych, do których dołączają dzieci uchodźcze. Materiały dla uczniów zostały przetłumaczone na język ukraiński.

#Uczeń z Ukrainy

Uczestnicydzieci w wieku 4-6 lat i uczniowie klas I-III
Cele ogólneintegracja zespołu
Cele szczegółowewsparcie rozwoju spójności grupy, do której dołączają nowe osoby obniżenie poziomu lęku w grupie, do której dołączają nowi uczniowie wzmocnienie relacji pomiędzy uczniami budowanie atmosfery bezpieczeństwa i zaufania w grupie
Potrzebne materiałyZałącznik 1. Kontrakt klasowy polsko-ukraiński duże arkusze szarego papieru serduszka wycięte z samoprzylepnego kolorowego papieru (5 sztuk dla każdego dziecka) kredki, flamastry muzyka do tańca odtwarzacz do muzyki
Czas trwania zajęć45 minut
Liczba uczestnikówoddział

Przygotowanie do warsztatów

Warto zadbać, by dzieci miały dużo wolnej przestrzeni.

Zajęcia powinno poprzedzić jasne ustalenie zasad pracy grupowej, przykładowe zasady tłumaczone na język ukraiński i ilustrowane znajdują się w załączniku do scenariusza:

 1. Wszyscy jesteśmy równi.
 2. Pomagamy sobie nawzajem.
 3. Każdy pomysł jest ważny.
 4. Unikamy krytykowania innych.
 5. Słuchamy i szanujemy siebie nawzajem.

Ważne, by omówić z dziećmi każdy punkt. Zapytać o to, co dla nich oznaczają poszczególne zasady, jak je rozumieją.

W celu stosowania poprawnej wymowy zasad w języku ukraińskim można użyć translatora.

Wprowadzenie

Dzisiaj poznamy się lepiej. Chciałbym zaprosić was na Bal dobrych myśli. To taki bal, w którym każdy może powiedzieć coś miłego drugiej osobie i zadbać o to, by wszyscy dobrze się bawili. Na początek jednak chciałbym, żebyśmy trochę się poznali. Potem oczywiście przygotujemy nasze stroje balowe i potańczymy.

Zadanie 1. Ja i moje dobre myśli

Prowadzący rozdaje arkusze szarego papieru. Zadaniem dzieci jest odrysowanie na nich swojej sylwetki (można odrysować tylko tułów i głowę, jeśli w sali nie zmieści się odpowiednia liczba arkuszy dla całych sylwetek). Ważne, by dzieci pomagały sobie nawzajem. Jedno się kładzie, inne je odrysowują.

Prowadzący mówi:

 • Narysujcie teraz w obrysach swoje przyjemne myśli. O czym lubicie myśleć? Co wam sprawia przyjemność? Niech każdy pomyśli o tym, co lubi robić.

Ważne, aby prowadzący pomógł dzieciom z Ukrainy zrozumieć polecenie. Może:

 • pokazać im na swoim przykładzie, wykonując zadanie,
 • posłużyć się translatorem,
 • razem z nimi obserwować polskojęzyczne dzieci, które wykonują ćwiczenie.

Zadanie 2. Mam podobnie! Dam ci za to serduszko!

Prowadzący rozdaje każdemu dziecku 5 samoprzylepnych serduszek. Prosi je, by przykleiły je na pracach innych dzieci przy czynnościach, myślach, które również sprawiają im przyjemność.

Prowadzący może powiedzieć:

Ciekawe, czy znajdziecie jakieś cechy wspólne? Czy podobne rzeczy sprawiają wam radość? Ja lubię rysować, jak ty, dlatego dokleję ci tu serduszko. Podobnie jak ty uwielbiam spacery, więc dokleję tu drugie. Spróbujecie?

Przydatne pytania:

 • Czy widzicie coś, co lubią wszyscy?
 • Co sprawia przyjemność większości z was?
 • Kto ma bardzo podobny rysunek do waszego?
 • Co was zaskoczyło?

Zadanie 3. Bal dobrych myśli

Zabawy muzyczne

Zabawa 1. Prowadzący prosi, by każde dziecko stanęło na swojej pracy. Gdy włącza muzykę, dzieci tańczą i biegają między swoimi arkuszami. Gdy wyłącza, każdy szuka wolnego arkusza. Prowadzący zabiera jeden arkusz po każdym wyłączeniu i dzieci muszą stanąć razem na tych, które pozostały. Odpada ten, który nie zmieścił się na papierze.

Zabawa 2. Prowadzący rozkłada na ziemi kilka wybranych arkuszy, na początek blisko siebie. W trakcie trwania muzyki dzieci mają poruszać się tylko po papierze. Gdy wyłącza muzykę, każdy musi stanąć na którejś pracy. Prowadzący zabiera jeden arkusz lub rozsuwa je tak, by trzeba było doskoczyć do bezpiecznego miejsca w trakcie zabawy. Odpada ten, kto wypadnie poza papier.

Zabawa 3. Zadaniem dzieci jest schować się w czasie muzyki pod arkusze papieru tak, by nie było ich widać. Czas na schowanie się wyznacza prowadzący, gdy wyłączy muzykę odpadają te dzieci, które nie zdążyły się schować. Grupy mogą chować się pod kilkoma arkuszami naraz.

Zabawa 4. Jedno dziecko jest przewodnikiem, drugie ma zakryte oczy. Bez słów, w czasie muzyki musi przeprowadzić swojego „podopiecznego” przez krętą drogę ustawioną z leżących na ziemi arkuszy papierów.

Zabawa 5. Prowadzący włącza muzykę, dzieci tańczą. Gdy wyłączy, głośno mówi wypowiada jednego elementu z prac dzieci. Zadaniem dzieci jest znaleźć odpowiedni rysunek i przy nim stanąć. Warto poprosić dzieci polskie, by pomogły dzieciom ukraińskim znaleźć odpowiednie miejsce, ponieważ mogą nie zrozumieć wypowiadanych przez prowadzącego słów.

Podsumowanie

Bal dobrych myśli to świetna zabawa. Poznaliśmy się trochę lepiej, wiemy, co sprawia nam przyjemność i radość. Mam nadzieję, że uda nam się wykorzystać tę wiedzę i zadbać o to, by wszyscy czuli się w naszej grupie jak najlepiej.

Załącznik nr 1. Kontrakt klasowy polsko-ukraiński Dokument PDF5.85 MB

autor: Natalia Perek

Psycholog, psychoterapeuta dzieci i młodzieży. Absolwentka psychologii klinicznej i zdrowia na Uniwersytecie Łódzkim oraz czteroletniego, całościowego kursu psychoterapii w ramach Szkoły Psychoterapii Dzieci i Młodzieży przy Laboratorium Psychoedukacji i Ośrodku Regeneracja w Warszawie...

źródło: epedagogika.pl

#arkusze #autyzm #BożeNarodzenie #ciekawostki #czytanie #edukacja #ekologia #emocje #empatia #integracja #jesień #kolorowanie #kolory #kreatywność #lato #lekcja #logiczne #logopedia #matematyka #mindfulness #mózg #parenting #percepcja #przedszkole #przyroda #psychologia #rewalidacja #rozwój #scenariusz #scenariusze #sensoryka #szkoła #terapia #toksyczni #uwaga #uważność #wiosna #WWRD #zabawa #zabawy #zajęcia #zajęciaspecjalistyczne #zwierzęta #ćwiczenia #żłobek


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: