1. Money mindfulness. Wstyd i pogarda dla pieniądza
  2. W zwierciadle pieniądza – money mindfulness
  3. Money Mindfulness: Być jak Banksy

Mróweczka

Postawa Mróweczki jest często spotykana i usprawiedliwiona w chudych latach, czy po kryzysie gospodarczym ale nie może się przekształcić w stan ciągłego niedostatku wynikający z obsesyjnego gromadzenia pieniędzy. Mróweczka przypomina w gruncie rzeczy patologicznego skąpca. Niczym owad w mrowisku gromadzi pieniądze jak deficytowy towar powiększając swoje zapasy i ograniczając do minimum odpływ gotówki, nawet za cenę niepotrzebnych niedogodności i wyrzeczeń. Kierujące nią bodźce zamieniają się w końcu w strach przed tym, że nazajutrz pojawią się niespodziewane wydatki, że w przyszłości straci źródło dochodów i, że jakiś powszechny kryzys zmusi ją do skorzystania ze zgromadzonych środków.

Oszczędzanie jest nie tylko dobre ale wręcz konieczne. Niemniej jednak tak jak we wszystkich sprawach związanych z finansami przesada może przynieść efekt przeciwny do zamierzonego. Jedną rzeczą jest opracowanie planu uwzględniającego zabezpieczenie finansowe, dzięki któremu zyskasz spokój i poczucie bezpieczeństwa, a drugą życie w ciągłym stresie. Winston Churchill wyznał, że przez większą część życia martwił się rzeczami które nigdy nie nastąpiły. Nie powtarzajmy tego samego błędu.

Życie w mrowisku

Problem Mróweczki polega na tym, że gromadzenie pieniędzy jest dla niej celem samym w sobie. Przypisuje swoją wartość do salda na koncie i jeśli ma okazję wziąć urlop, czy zapisać się na wymarzone studia podyplomowe, to jej pierwszą reakcją będzie: Tych pieniędzy wolałabym nie ruszać. Celem takiego oszczędzania nie jest poprawa życia w przyszłości, tylko zabezpieczenie się przed strachem. Śmierć Mróweczki często oznacza wojnę między jej spadkobiercami.

#arkusze #autyzm #BożeNarodzenie #ciekawostki #czytanie #edukacja #ekologia #emocje #empatia #integracja #jesień #kolorowanie #kolory #kreatywność #lato #lekcja #logiczne #logopedia #matematyka #mindfulness #mózg #parenting #percepcja #przedszkole #przyroda #psychologia #rewalidacja #rozwój #scenariusz #scenariusze #sensoryka #szkoła #terapia #toksyczni #uwaga #uważność #wiosna #WWRD #zabawa #zabawy #zajęcia #zajęciaspecjalistyczne #zwierzęta #ćwiczenia #żłobek

Polecam wordpress.com

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: