Temat: Wigilijne gawędzenie – przygotowujemy się do konkursu na najlepsze opowiadanie o tematyce świątecznej


Czas realizacji
45 lub 90 minut


Cele lekcji
– odtwarzanie świata przedstawionego
– redagowanie streszczenia
– utrwalanie najważniejszych pojęć teoretycznoliterackich związanych z epiką
– rozpoznawanie gatunku literackiego i dostrzeganie jego cech na konkretnym przykładzie
– redagowanie opisu przeżyć bohatera
– wyszukiwanie i wykorzystywanie informacji z tekstu
– formułowanie własnych wniosków interpretacyjnych
– popieranie wypowiedzi odpowiednimi fragmentami tekstu
– redagowanie opowiadania


Metody i techniki
– praca z tekstem, karta pracy, rozmowa
Formy pracy
– indywidualna, zbiorowa
Materiały
– załącznik nr 1, karta pracy nr 1


Przebieg lekcji


1. Krótka rozmowa na temat tego, czy uczniowie lubią święta Bożego Narodzenia i dlaczego.
2. Czytanie tekstu (załącznik nr 1).
Można wcześniej wybrać kilkoro uczniów, aby się przygotowali do przeczytania na głos opowiadania, na przykład z podziałem na role.
3. Rozmowa na temat wrażeń po przeczytaniu utworu.
4. Rozdanie kart pracy (karta pracy nr 1) i odtworzenie świata przedstawionego – wykonanie zadań 1 – 3 .
Uczniowie pracują samodzielnie, po skończeniu pracy sprawdzamy poprawność wykonania zadań.
5. Redagowanie opisu przeżyć bohatera – zadanie 4 .
Wykonanie zadania warto poprzedzić rozmową na temat tego, co to znaczy opisać przeżycia bohatera. Nawet jeśli uczniowie nie posługiwali się wcześniej tą formą wypowiedzi, to intuicyjnie będą wiedzieć, że trzeba się skupić na tym, co postać myśli i czuje w danej sytuacji. Należy podpowiedzieć uczniom, że opis przeżyć może przyjąć formę narracji zarówno pierwszo-, jak i trzecioosobowej. Po wykonaniu zadania prosimy kilkoro uczniów o przeczytanie opisów.

6. Interpretacja utworu – zadania 5 i 6 .
Przy wykonywaniu tych zadań warto porozmawiać z uczniami na temat symboliki darów Trzech Króli.


Mędrcy, ofiarowując złoto, czyli najcenniejszy metal ówczesnego świata, symbol bogactwa kojarzący się również z władzą, chcieli tym samym okazać cześć Jezusowi. Kadzidło – żywica różnych drzew, wydzielająca wonny zapach przy spalaniu – w religii żydowskiej było przeznaczone wyłącznie dla Boga, stanowiło symbol uwielbienia, ale i przebłagania. Taki dar był więc wyrazem hołdu, uznaniem Boga w Chrystusie. Mirra zaś, czyli żywica o silnym zapachu otrzymywana z tropikalnych drzew balsamowych, była w starożytności lubianym kosmetykiem, używano jej także do balsamowania zwłok, miała działanie lecznicze. Mirrą zostało zakropione wino Chrystusa podane mu przed ukrzyżowaniem, aby złagodzić ból. Podarowanie jej Jezusowi miało więc zapowiadać jego przyszłą mękę.
Po odczytaniu przez uczniów odpowiedzi można zapytać, jakie znaczenie w ich życiu ma zwyczaj obdarowywania się prezentami i co w dzisiejszych czasach powoduje, że tradycja ta zdaje się dominować nad wszystkimi innymi.


7. Analiza utworu pod kątem narracji i gatunku – zadania 7 – 9 .
Zadania można wykonać wspólnie – uczniowie notują wnioski.
Przy omawianiu sposobu prowadzenia narracji (zadanie 7) warto zwrócić uwagę na jej gawędziarski charakter, na dystans narratora wobec opowiadanej historii i bohaterów, traktowanie ich z przymrużeniem oka, z humorem. Takie spostrzeżenia będą punktem wyjścia do rozmowy związanej z kolejnym poleceniem (zadanie 8 ), w którym uczniowie mają odnaleźć konkretne przykłady ironii i humoru. Jeśli się jednak nie zgodzą z opinią, że to opowiadanie jest humorystyczne, a autor posługuje się ironią, można polecenie nieznacznie zmienić i poprosić uczniów o znalezienie elementów, które – według nich – pozwoliły na sformułowanie takiej opinii.


Uczniowie nie będą mieli trudności z określeniem gatunku literackiego (zadanie 9), należy jednak zwrócić uwagę na uzasadnienie odpowiedzi. Można przypomnieć definicję opowiadania.


Opowiadanie – krótki utwór prozatorski, zwykle jednowątkowy, o niezbyt rozbudowanych elementach świata przedstawionego, swobodnej kompozycji niepodporządkowanej żadnym rygorom oraz często o wyraźnie wyeksponowanej pozycji narratora.


8. Zapisanie tematu i zapowiedź konkursu na najciekawsze opowiadanie świąteczne.
Uczniowie mogą wspólnie ustalić i zapisać regulamin konkursu oraz nadać mu tytuł. Należy też
określić termin oddania prac. Po rozstrzygnięciu konkursu najlepsze opowiadania warto przeczytać na forum klasy.

Załącznik nr 1

O. Henry

Dary Trzech Króli

Dolar i osiemdziesiąt siedem centów. Więcej nic. Z tego sześćdziesiąt centów w jednocentówkach, ocalonych – po jednej czy dwóch – w bezlitosnych targach ze sklepikarzem, sprzedawcą warzyw i rzeźnikiem, tak że aż policzki płonęły od niewypowiedzianego przyznania, że się ciuła grosz do grosza, co taki właśnie sposób zawierania transakcji zdradza. Della przeliczyła trzykrotnie. Jeden dolar, osiemdziesiąt siedem centów. A dziś Wigilia.

Było jasne, że nie można zrobić nic innego, jak tylko rzucić się z rykiem na wytartą kanapę. I to właśnie uczyniła Della. Tym samym potwierdziła naukę moralną, że życie to mieszanina żałości, złości i radości, przy czym żałość przeważa.

#arkusze #ASD #autyzm #BożeNarodzenie #ciekawostki #czytanie #edukacja #ekologia #emocje #empatia #integracja #jesień #kolorowanie #kolory #kreatywność #lato #lekcja #logiczne #logopedia #matematyka #mindfulness #mózg #percepcja #przedszkole #przyroda #psychologia #rewalidacja #rozwój #scenariusz #scenariusze #sensoryka #storytelling #szkoła #toksyczni #uwaga #uważność #wiosna #zabawa #zabawy #zajęcia #zajęciaspecjalistyczne #ZespółAspergera #zwierzęta #ćwiczenia #żłobek

Polecam wordpress.com

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: