1. Toksyczni: Wywoływanie poczucia winy – winny czy niewinny

Każdy z nas w swoim życiu spotkał się z osobami konfliktowymi (szefami, przyjaciółmi, krewnymi etc.). Kto nie stanął kiedyś twarzą w twarz z manipulantem, pragnącym abyśmy zrobili wszystko, czego chce, z psychopatą skłonnym zatruć komuś życie, z nieznoszącym sprzeciwu szefem, uważającym, że ma prawo dysponować czyimś życiem 24 godziny na dobę, z przyjacielem zazdrosnym o wszystko albo z uwielbiającym plotki sąsiadem, sprawdzającym, z kim i o której godzinie wychodzą i przychodzą goście?

Pomijając jaką przykrość, sprawiają nam takie osoby, powinniśmy zadać sobie pytanie: co mamy zrobić w tej sytuacji? Jak ograniczyć te relacje, nie robiąc krzywdy ani tym osobom, ani sobie? jak sprawić żeby toksyczni ludzie nie wniknęli do intymnej sfery naszych uczuć?

Wielokroć pozwalamy znaleźć się w naszym najbliższym otoczeniu plotkarzom, zazdrośnikom, despotom, psychopatom, przeciętniakom, pyszałkom, krótko mówiąc – ludziom o zaburzonej osobowości, którzy nieustannie oceniają to, co mówimy i robimy lub czego nie mówimy i nie robimy.

Mowa o ludziach toksycznych, którzy uwydatniają nasze słabości, przytłaczają nas i wywołują w nas frustrację. Oni, to oczywiste, dostrzegają najdrobniejsze potknięcia innych, lecz nie widzą własnych. Nie pozwól, żeby ktoś taki przejął kontrolę nad twoim życiem i niweczył twoje marzenia (Bernardo Stamateas, 2021).

Wywoływacze poczucia winy

Po tym wszystkim co dla ciebie zrobiłam, tak mi się teraz odpłacasz? ~Matka do syna

Winny czy niewinny

Poczucie winy jest jednym z najbardziej negatywnych uczuć, jakie może odczuwać człowiek, i równocześnie jednym z najczęściej stosowanych sposobów manipulowania innymi. Psychologowie twierdzą, że poczucie winy jest różnicą pomiędzy tym, co zrobiłem, a tym, co powinienem był zrobić; miedzy tym, co chcę, a tym, co powinienem robić. Poczucie winy to uczucie, które nas paraliżuje, przeszkadza nam w rozwijaniu całego posiadanego przez nas potencjału; poczucie winy to: zemsta, złość i wyrzekanie się własnego ja.

Życie z poczuciem winy to życie w wiecznych kajdanach. To skazanie się na żywot w niezadowoleniu, cały czas czynienie sobie wyrzutów za życie, jakie przyszło nam wieść.

Na dziewięćdziesiąt chorób pięćdziesiąt jest wywoływanych przez poczucie winy, a pozostałe czterdzieści przez niewiedzę ~Anonim

A zatem pytanie brzmi: czy faktycznie przyszło nam wieść takie życie, czy aby nie dokonaliśmy błędnych wyborów, może podjęliśmy mylne decyzje?

CDN

#arkusze #autyzm #BożeNarodzenie #ciekawostki #czytanie #edukacja #ekologia #emocje #empatia #integracja #jesień #kolorowanie #kolory #kreatywność #lato #lekcja #logiczne #logopedia #matematyka #mindfulness #mózg #parenting #percepcja #przedszkole #przyroda #psychologia #rewalidacja #rozwój #scenariusz #scenariusze #sensoryka #szkoła #terapia #toksyczni #uwaga #uważność #wiosna #WWRD #zabawa #zabawy #zajęcia #zajęciaspecjalistyczne #zwierzęta #ćwiczenia #żłobek


Jedna odpowiedź do „Toksyczni: Wywoływanie poczucia winy – winny czy niewinny”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: