Zabawy logiczne – logiczne myślenie

Jednym z kluczowych elementów w rozwoju dziecka jest logiczne myślenie. Coraz częściej rodzice zastanawiają się, w jaki sposób mogą rozwijać tę umiejętność u swoich dzieci. Maluchy uwielbiają poznawać świat, interesują się wszystkim co je otacza, rozwiązują zagadki i kombinują. I co ciekawe, to właśnie przez zabawę i ćwiczenia mogą rozwijać i trenować logiczne myślenie.

Czym jest logiczne myślenie?

Logiczne myślenie inaczej rozumowanie to umiejętność, która zapewnia prawidłowy rozwój i sprawne funkcjonowanie. To właśnie dzięki niemu możemy podejmować słuszne decyzje, wyciągać wnioski i rozwiązywać problemy. Pomaga nam ono również w komunikowaniu się, w pracy w zespole, a także wpływa na efektywność uczenia się. Logiczne myślenie pomaga dzieciom w lepszym zrozumieniu świata i mobilizuje do kreatywnego podejścia. Nic więc dziwnego, że rodzice coraz większą uwagę przywiązują do ćwiczenia logiki u dzieci i szukają dla nich zajęć dodatkowych rozwijających te umiejętność.

Jak sprawić by dziecko ćwiczyło logiczne myślenie?

Co ciekawe, logiczne myślenie można ćwiczyć i rozwijać. Dlatego już od najmłodszych lat życia dziecka, warto przywiązać dużą wagę to rozwoju tej umiejętności. Zabawa to jedna z czynności, w której każdy maluch chętnie uczestniczy. Nauka przez zabawę jest najlepszą formą ćwiczenia logicznego myślenia.

  • Zgadnij co mam na myśli – to jedna z prostszych zabaw, do której nie będziecie potrzebować żadnych dodatkowych rekwizytów. Będziecie mogli bawić się dosłownie wszędzie, w drodze z przedszkola, podczas przygotowywania posiłku, a nawet na zakupach. Opowiadajcie dziecku o czymś (może to być przedmiot, osoba, czynność) ale nie używajcie „głównego słowa”. Zadaniem malucha będzie odgadnięcie, tego co macie na myśli.
  • Gry planszowe – gry planszowe to kolejna propozycja, dzięki której dzieci będą ćwiczyły logiczne myślenie. Wybierajcie takie gry, w których dziecko musi samo podejmować decyzje, coś wymyślić i pokombinować. Zarówno w sklepach stacjonarnych jak i internetowych znajdziecie mnóstwo ciekawych propozycji. Przed zakupem zapoznajcie się z przedziałem wiekowym dzieci, dla których gra jest przeznaczona oraz upewnijcie się, czy na pewno trenuje ona logiczne myślenie.
  • Łamigłówki, zgadywanki – sami w domowym zaciszu, możecie przygotować dziecku rozwijające umysł łamigłówki. Na karteczkach narysujcie kilkanaście różnych przedmiotów należących do różnych rodzin. Poproście, aby dziecko spróbowało je prawidłowo pogrupować. To tylko nasza propozycja, a możliwości jest naprawdę wiele.
  • Warcaby, szachy – niezawodnym sposobem, który pozwala dzieciom rozwinąć logiczne i strategiczne myślenie są warcaby i szachy. Warcaby to propozycja dla nieco mniejszych dzieci, a szachy są dla starszaków. Zobacz, gdzie w Twojej okolicy odbywają się zajęcia: szachy dla dzieci.
  • Nauka programowania – w internecie dostępnych jest wiele darmowych programów, które umożliwiają dziecku tworzenie i wymyślanie historyjek, gier czy piosenek. Świetnym pomysłem są również zajęcia z programowania, robotyki dla dzieci. Najmłodsi poprzez zabawę uczą się logicznego myślenia (rodzicowo.pl).

Spostrzeganie

Spostrzeganie, postrzeganie percepcja – odbieranie bodźców wzrokowych, słuchowych, czy czuciowych, które poddawane są obróbce i syntezie w poszczególnych częściach mózgu. Jest pierwszym etapem przetwarzania informacji, które odbierane są przez narządy zmysłów. Proces postrzegania rozpoczyna akt spostrzegania.

Spostrzeganie nie jest biernym odwzorowywaniem rzeczywistości, lecz aktywnym, twórczym procesem, którego istota polega na organizowaniu w  „sensowne” całości materiału dostarczonego przez zmysły; przetwarzanie informacji odbieranej z narządów zmysłów odbywa się na 2 poziomach: sensoryczno-motorycznym (spostrzeganie całości przestrzenno-czasowych) i semantyczno-operacyjnym (spostrzeganie przedmiotów i znaków). W spostrzeganiu zasadniczą rolę odgrywają, wytworzone na podstawie uprzedniego doświadczenia, wewn. wzorce (reprezentacje, schematy poznawcze) rzeczywistości, służące jako swoiste hipotezy podlegające weryfikacji w miarę napływu nowych danych. Dzięki temu, że spostrzeganie jest raczej procesem identyfikowania niż biernego rejestrowania, wykraczającym poza dostarczone informacje, możliwe jest trafne rozpoznawanie przedmiotów i zjawisk mimo luk w materiale sensorycznym, a także jego zmienności związanej z warunkami, w jakich proces spostrzegania przebiega… (encyklopedia.pwn.pl).

Kodowanie

Kodowanie to – zamiana formy informacji na inną, zwykle łatwiejszą dla danego urządzenia do przetworzenia i zapamiętania. Przykładem kodowania jest przypisanie literze alfabetu numeru z tablicy znaków. Kodowaniem jest także np. kompresja dźwięku do formatu MP3 czy zapis liczb dziesiętnych w systemie binarnym. Por. dekodowanie (slownikkomputerowy.pl).

Kodowanie to przedstawianie danych w postaci kodu.

Kodowanie w formie „analogowej” czyli popularne dla dzieci „Kodowanie na dywanie” to przypisywanie różnym symbolom – różnych przedmiotów. Taka metoda przygotowuje maluchy do nauki pisania i czytania. Rozwijanie percepcji wzrokowej jest efektem ubocznym takich działań. Przedstawienie danych w postaci „kodu” – czyli wzoru – rozwija u małych uczniów logiczne myślenie. Stanowi początek przygody z matematyką… a nawet kryptologią!

Ćwiczenia: Dopasuj / koduj kartę z symbolem do obrazka na arkuszu

Przed ćwiczeniami wytnij karty z górnej części arkuszy.

Podgląd: 6 kart do wycięcia

#arkusze #ASD #autyzm #BożeNarodzenie #ciekawostki #czytanie #edukacja #ekologia #emocje #empatia #integracja #jesień #kolorowanie #kolory #kreatywność #lato #lekcja #logiczne #logopedia #matematyka #mindfulness #mózg #percepcja #przedszkole #przyroda #psychologia #rewalidacja #rozwój #scenariusz #scenariusze #sensoryka #storytelling #szkoła #toksyczni #uwaga #uważność #wiosna #zabawa #zabawy #zajęcia #zajęciaspecjalistyczne #ZespółAspergera #zwierzęta #ćwiczenia #żłobek


Jedna odpowiedź do „Zabawy spostrzegania, kodowania i logicznego myślenia”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: