„W karnawale same bale” – scenariusz zajęć dla 4-5-latków
Cele ogólne:
- utrwalenie wprowadzonych wcześniej pojęć (m.in. karnawał, serpentyna itd.),
- kształcenie umiejętności reagowania umownym gestem i ruchem na muzykę,
- rozwijanie poczucia rytmu,
- doskonalenie umiejętności wokalnych,
- doskonalenie percepcji słuchowej,
- rozwijanie zdolności plastycznych,
- tworzenie atmosfery zabawy, radości.
Cele operacyjne:
Dziecko:
- wie, co to jest karnawał i co się z nim kojarzy,
- dokonuje analizy sylabowej wyrazów, przelicza sylaby w wyrazie,
- rozwiązuje zagadki słowne związane z tematyką zajęć,
- odczytuje globalnie napisy: bal, balony, taniec, muzyka, maska, korona, karnawał, serpentyny, stroje,
- wykonuje układ ruchowy do piosenki,
- prawidłowo reaguje na umówione sygnały w zabawie,
- wykonuje pracę plastyczną na zadany temat.
Metody:
- burza mózgów,
- słowna: opis, rozmowa,
- oglądowa,
- czynna – zadania stawiane do wykonania, m.in. praca plastyczna.
Formy pracy:
- grupowa
- indywidualna
Pomoce deydaktyczne: CD (piosenka „Podajmy sobie ręce”, „Zapraszamy do poleczki”), ilustracje (w galerii zdjęć), kartoniki z napisami, rekwizyty: balon, maska, korona, różdżka, serpentyna; białe kartki, kredki, flamastry, kolorowe papierowe koła, klej, kolorowy papier, nożyczki, brokat.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie dzieci – zabawa integracyjna „Ramię przy ramieniu” – dzieci stoją w kole, blisko siebie, ilustrując ruchem treść wyliczanki:
Stoimy ramię przy ramieniu.
Możemy być wielcy w okamgnieniu.
Możemy być też całkiem mali,
ale nigdy nie będziemy sami!
Dzieci witają się wzajemnie, podając sobie ręce.
2. Rozmowa kierowana przez nauczyciela: „Co to jest karnawał? Z czym się kojarzy?” (burza mózgów).
3. Umieszczenie na tablicy ilustracji – skojarzeń z pojęciem karnawał (ilustracje w galerii zdjęć).
4. Wspólne z nauczycielem odczytywanie globalne napisów na ilustracjach (karnawał, bal, balony, serpentyny, maska, taniec, muzyka, stroje).
5. Nauczyciel prosi wybrane dzieci o dopasowanie napisów na kartonikach do napisów na ilustracjach.
6. Dokonywanie przez dzieci analizy sylabowej wyrazów umieszczonych na ilustracjach, przeliczanie sylab.
*5 – latki: określanie 1. głoski i litery w podanych wyrazach; wskazywanie wyrazów zaczynających się na literę „b” (zapoznanie z obrazem graficznym na wcześniejszych zajęciach).
7. Nauczyciel dokonuje analizy głoskowej wyrazów z tablicy – dzieci syntezy (trudniejsze wyrazy odgadują 5-latki).
8. Zabawa ruchowa „Rozruszanka”. Nauczyciel pyta, czy wszystkie dzieci zabrały ze sobą do zabawy:
- ręce? dzieci machają rączkami
- nogi? tupią nogami
- głowy? potrząsają głowami
- bioderka? kręcą biodrami
9. Taniec w parach „Podajmy sobie ręce”(dodatkowo, jeśli dzieci chcą: „Zapraszamy do poleczki”):
Podajmy sobie ręce
i zróbmy kółka dwa.
I brzuszek do brzuszka
i buzia do buzi
tak do białego dnia.
Więc bawmy się, więc bawmy się.
Zabawa nas nic nie kosztuje.
Masz dłonie dwie, więc klaśnij w nie,
zabawa niechaj trwa.
10. Praca plastyczna: „Serpentyny i baloniki”.
Nauczyciel pokazuje gotową własną pracę, a następnie wyjaśnia i demonstruje, jak należy ją wykonać (rysowanie serpentyn, naklejanie kolorowych kółek, posypywanie kartki brokatem; 5 – latki: samodzielnie obrysowują szablony kół i wycinają je).
11. Zakończenie zajęć, sprawdzenie, czy zamierzone cele zostały osiągnięte:
Nauczyciel zadaje zagadki:
Najbardziej znany jest sylwestrowy,
może być także karnawałowy.
Zawsze wesoły i roztańczony,
kopciuszek był nim zachwycony. BAL
Z pomocą dźwięków,
Z pomocą ucha,
Z radia lub z płyty
Człowiek jej słucha. MUZYKA
Rytmiczne ruchy ciała do muzyki. TANIEC
Wąska, barwna taśma papierowa skręcona spiralnie, rzucana na tańczących podczas zabaw. SERPENTYNA
Okres bardzo roztańczony,
w rytmie samby zanurzony,
obfituje w huczne bale,
nie czas to na smutki wcale. KARNAWAŁ
Gdy karnawał nadchodzi,
noszą ją starzy i młodzi,
by się nie poznać w tańcu
na balu przebierańców. MASKA
Jeśli go nadmuchasz,
będzie okrąglutki.
Wypuścisz powietrze,
zrobi się malutki.
Czy znacie zabawkę,
którą w karnawale
wszyscy kupują
i biorą na bale? BALON
12. Ewaluacja zajęć:
Dzieci siadają w kole. Zastanawiają się, co było ważnego tego dnia, co zabiorą ze sobą do domu. Kolejno mówią: Pakuję swoją walizkę i wkładam do niej…
13. Nauczyciel dziękuje za zajęcia i wspólną zabawę.
Autor: Agnieszka Antkiewicz
#arkusze #autyzm #BożeNarodzenie #ciekawostki #czytanie #edukacja #ekologia #emocje #empatia #integracja #jesień #kolorowanie #kolory #kreatywność #lato #lekcja #logiczne #logopedia #matematyka #mindfulness #mózg #parenting #percepcja #przedszkole #przyroda #psychologia #rewalidacja #rozwój #scenariusz #scenariusze #sensoryka #szkoła #terapia #toksyczni #uwaga #uważność #wiosna #WWRD #zabawa #zabawy #zajęcia #zajęciaspecjalistyczne #zwierzęta #ćwiczenia #żłobek





