Raz, dwa, trzy – dzisiaj pamięć ćwiczysz ty

Gdyby ktoś poprosił was, abyście wyobrazili sobie pamięć, to jak by ona wyglądała? Ja mam przed oczami ogromny magazyn z mnóstwem regałów podzielonych na działy. Jest tu dział: zdarzeń, wrażeń zmysłowych (takich jak smaki czy zapachy), obrazów, myśli i przeróżnych innych informacji. Każdy z przedmiotów, który trafia do takiego magazynu, ma w nim swoje miejsce. Niektóre zostają tam na długo, a inne szybko znikają, bo zostają zapomniane. Właściciel magazynu może w każdej chwili do niego wejść i rozejrzeć się między półkami, by znaleźć interesujący go przedmiot.


Ten magazyn to oczywiście ludzki mózg. Pamięć to sposób, w jaki różne wrażeni i informacje do niego docierają i trafiają na swoje miejsce, byśmy umieli do nich po jakimś czasie wrócić. A do czego jest nam potrzebna? Abyśmy mogli poznawać otaczający nas świat, rozumieć go, uczyć się, myśleć i mówić.

Co ciekawe, pamięć można ćwiczyć. Poznajcie sposoby na to, by ćwiczyć ją przez zabawę!

Małpie zwierciadło

Na początek trochę „pomalujcie”! Jedno z was niech będzie małpą, a drugie lustrem. Małpa wymyśla różne małpie ruchy, a lustro je odbija, czyli wszystko powtarza. Zacznijcie od dwóch ruchów do powtórzenia (może to być na przykład podrapanie się po głowie i podskok na jednej nodze). W każdej kolejnej rundzie zwiększajcie ich liczbę. Ciekawe, ile działań powtórzycie bez pomyłki!

Piosenka ze zwierzątkiem

Do tej zabawy wystarczy dwoje uczestników, ale sprawia jeszcze więcej frajdy, gdy drużyny są liczniejsze. Podzielcie się na dwie lub trzy grupy i na przemian śpiewajcie piosenki, w których pojawia się nazwa jakiegoś zwierzęcia. „Kundel bury”, „Pszczółka Maja”, a może „ Cztery słonie”? Sprawdźcie, jak dużo piosenek jesteście w stanie wymyślić.

Ułóż w kolejności

Tym razem możecie sprawdzić swoją spostrzegawczość. Przygotujcie wspólnie z rodzicem kilka przedmiotów, których macie w domu co najmniej po dwie sztuki, na przykład kolorowe skarpetki, podstawki do jajek, klocki a następnie podzielcie je między siebie. Jedno z was ma za zadanie ułożyć je w określonej kolejności, a drugie, przyglądając się przez parę chwil, zapamiętać ten układ. Po upływie określonego czasu przedmioty zostają zasłonięte, przyglądający się próbuje odtworzyć kolejność ich ułożenia. Liczbę przedmiotów możecie swobodnie zwiększać lub zmniejszać, by przekonać się, ile potraficie zapamiętać w odpowiedniej kolejności, a ile sprawia wam już większy kłopot.

Podobnych gier jest dużo, dużo więcej. Pewnie każdy z was grał kiedyś w memory lub musiał wymyślić słowo zaczynające się na ostatnią literę poprzedniego wyrazu. Zachęcam was do nieograniczanie swojej wyobraźni i wykorzystania do wspólnych zabaw przedmiotów, które macie w domu. Ważne, by było wesoło! Udanej zabawy!

Natalia Konicz-Hamada

źródło: mindfulkids.pl

#arkusze #ASD #autyzm #BożeNarodzenie #ciekawostki #czytanie #edukacja #ekologia #emocje #empatia #integracja #jesień #kolorowanie #kolory #kreatywność #lato #lekcja #logiczne #logopedia #matematyka #mindfulness #mózg #percepcja #przedszkole #przyroda #psychologia #rewalidacja #rozwój #scenariusz #scenariusze #sensoryka #storytelling #szkoła #toksyczni #uwaga #uważność #wiosna #zabawa #zabawy #zajęcia #zajęciaspecjalistyczne #ZespółAspergera #zwierzęta #ćwiczenia #żłobek


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: