Cel: rozwijanie wiedzy o środowisku oraz kształtowanie postaw ekologicznych

Dzień bez Śmiecenia

Czy wiecie, że 11 maja obchodzimy Dzień bez Śmiecenia? Co ciekawe, na jego pomysł nie wpadli żadni dorośli, ale dzieci z kilkunastu krajów Europy, które uczestniczyły w spotkaniu Europejskiego Eko-Parlamentu Młodzieży w 2006 roku. Wśród nich byli też polscy uczniowie szkół średnich.

Pamiętaj

Pamiętaj, by nie zaśmiecać otoczenia. Nie wyrzucaj śmieci gdzie popadnie, ale zwróć uwagę na to, do jakiego kosza powinny trafić. 

Zostawione przez nas śmieci nie znikną, za to będą mieć realny wpływ nie tylko na estetykę danego miejsca, ale mogą stać się poważnym zagrożeniem dla roślin, zwierząt oraz ludzi.

Porzucone  butelki plastikowe, szklane, jednorazowe opakowania po żywności – wyrzuć do oznakowanych miejsc lub zabierz ze sobą, gdy nie ma w pobliżu kosza na odpady.

Dzień bez Śmiecenia

Dzień bez śmiecenia jest po to, byśmy przyjrzeli się, co robimy ze śmieciami i nauczyli się prawidłowo je segregować. A potem dbali o to na co dzień.

Wyobraźcie sobie, że statystyczny Polak produkuje rocznie 364 kilogramy śmieci. Dla porównania – przeciętny niedźwiedź brunatny waży około 400 kilogramów, a jak wiecie, to naprawdę ogromne zwierzę.

Co dzieje się z tymi wszystkimi śmieciami?

Większość trafia do spalarni lub na składowiska, gdzie będzie zalegać przez, wiele, wiele lat, a to nie wróży najlepiej otoczeniu, w którym żyjemy. Dla przykładu – plastikowa butelka, która trafi na wysypisko śmieci, poleży tam od 100 do nawet 1000 lat!

Recykling

Recykling to wykorzystywanie materiałów, z których wykonane są niektóre odpady. Np. z puszek po napojach można zrobić nowe puszki, a z butelek plastikowych – materiał do produkcji bluz polarowych. Dzięki ponownemu wykorzystywaniu odpadów duża część śmieci może, zamiast na wysypisko śmieci, trafić ponownie do użytku. Dzięki recyklingowi mniej zaśmiecamy środowisko. Żeby można było recyklingować odpady, trzeba je odpowiednio segregować. Dlatego warto wiedzieć, jak segregować śmieci.

Tylko około jedna czwarta wszystkich śmieci w Polsce zostaje poddana recyklingowi, czyli przetworzeniu na surowce nadające się do ponownego wykorzystania. Czy można więcej? Można!

Przykładowo w Niemczech odzyskuje się aż 70 procent odpadów! A to wręcz magiczny proces – coś niepotrzebnego i całkowicie bezużytecznego ma szansę ponownie stać się czymś pożytecznym, na przykład wspomniana już pusta i zgnieciona butelka PET może zamienić się w… bluzę polarową!

Natalia Konicz-Hamada

źródło: mslechraktery.pl


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: